встановлення аераторів
Березняки,  Новини

Встановлення аераторів на Тельбіні: плани, роздуми, втілення

Встановлення водоочисних аераторів на Тельбіні: що зараз?

Над  озером Тельбін уже не перший рік «чаклують» фахівці. Спершу спеціалісти розчистили від мулу природні джерела на дні озера, чим покращили його водообмін та екологічний стан. Одначе головну проблему не вдалося прибрати: вода в Тельбіні практично весь час «стоїть» нерухомо. Тому верхні шари водойми у спеку гарно прогріваються, тоді як на дні озера вода лишається холодною – туди не потрапляє кисень. Це впливає на якість води, і сама водойма потроху заболочується. Одначе завдяки ініціативі березняківських депутатів Андрія Страннікова та Віталія Рослякова для нашого улюбленого місця відпочинку знайдений вихід! Про те, який саме, – говоримо з людиною, котра нині опікується змінами на озері – Сергієм Фіщуком, генеральним директором компанії «Енерго-інвест», яка виступає підрядником проекту гідроаерації Тельбіна.

аэратор

Сам аератор, що продукує кисень для озерної води

– Пане Сергію, що зараз відбувається на Тельбіні? І що планується?

– Плануються досить суттєві зміни – гідроаерація озера. І тому прямо зараз на Тельбіні відбувається монтаж восьми аераторів – це спеціальні пристрої, які будуть вводити кисень в це озеро.

Є такий термін «мікробульбашкова аерація». Це коли маленькі бульбашки повітря із певної глибини піднімаються вгору, і поки вони ідуть через воду, повітря розчиняється. І таким чином кисень насичує воду. Це і є фактично мета проекту – підвищити рівень кисню у Тельбіні. Тому що зараз його концентрація є достатньою лише для життя декількох невибагливих видів риб. А далі, нижче 1,5 метра, життєвого кисню немає. Там уже починається висока концентрація сірководню. Це впливає на якість води, і сама водойма заболочується. Коли ми будемо насичувати воду киснем, концентрація сірководню зменшуватиметься. Ситуація кардинально змінюватиметься передовсім із якістю води. Ну і з наявністю життя в озері – також.

– А де саме ви будете встановлювати ці аератори?

– Глибина Тельбіна близько 10 метрів. І ми не можемо одразу встановити аератори на дно озера. Тому обладнали їх такою системою, яка дозволяє керувати ними дистанційно, із будь-якої глибини. Через диспетчерську систему ми будемо мати можливість задавати глибину аерації. І ці «підводні човники», оснащені датчиками заглиблення, працюють там, де їм «наказано». Починати будемо з глибини 1,5 метра, щоб не зашкодити нічому живому в озері. І поступово заглиблюватимемося.

– І як довго ці «човники» працюватимуть?

-Спочатку це буде цілодобово. Ми будемо вимикати на годинку цю аерацію, і ці «човники» спускатимуться нижче. А ми тим часом будемо вимірювати параметри концентрації кисню, ступінь кислотності, температури і мутності води. Таким чином, ми отримаємо «картинку» по всьому озеру, по всій глибині, знатимемо, що там відбувається.

– Коли ж саме стартував ваш проект?

– Перед Новим роком ми встановили два з восьми аераторів і вони  працюють усю зиму. Ми розраховуємо на те, що до кінця травня ці аератори вже працюватимуть на дні, з максимальною ефективністю. Часом «Ч» для проекту буде середина червня, коли є максимальна температура води у верхніх шарах. Саме через високу температуру починається цвітіння води, бо там розмножуються певні бактерії та мікроорганізми, водорості, які й спричинюють цвітіння та зелений колір водойми.

Ми розраховуємо на те, що ця система зможе регулювати температуру води в верхніх шарах озера. І що ця температура триматиметься на рівні 20-22 градусів тепла. А вода буде прозора та чиста протягом усього літа.

Говорячи доступною мовою, мета нашого задуму – відрегулювати процеси в озері таким чином, щоб водойма могла самоочищатися. Думаю, подібних експериментів, коли фактично з болота робили водойму, поки що в Україні не було. Але ми будемо намагатися досягти успіхів!

– Чи безпечно буде людям купатися в озері влітку, коли аератори працюють?

Так, звичайно. Людям нема чого боятися. Аератори працюють за принципом джакузі. Вивільняючи бульбашки повітря в робочому режимі, місця з аераторами буде добре помітно на воді. Ще ми встановимо попереджувальні знаки

-А взимку ці розпізнавальні знаки теж будуть?

-Взимку ми застерігаємо людей виходити на кригу – це дуже небезпечно, особливо при ввімкненій системі гідроаерації. Справа в тому, що в місцях роботи приладів крига взагалі не може утворитися, тому біля них існує великий рівень небезпеки знаходження для людини. Попереджаємо – виходити на озерний лід взимку небезпечно для життя. Особливо це стосується дітей.

Зараз аератори працюють, та ми чекаємо на весну!