програма енергоефективності
Березняки,  Головні новини,  Київ,  Новини

Програма енергоефективності 70/30 для ОСББ та ЖБК

Мій дім – моя економна фортеця

Рахунки за комунальні послуги для багатьох українців стають справжнім «холодним душем». Відтак нулі в квитанціях змушують навіть затятих марнотратів замислитися над економією коштів. Як заощадити на енергоносіях і при цьому не замерзати у квартирі? Чи реально утеплити та модернізувати свій будинок, розраховуючи при цьому не на «манну небесну», а на власні сили та суттєву допомогу міської влади? Виявляється, це можливо!   

«Енерговигода» за рахунок міського бюджету 

Колись таке незрозуміле слово «енергоефективність»  стає актуальним для мешканців багатоповерхівок. Усе просто: чим менше при обігріванні будинку використовується теплоносія (або губиться по дорозі до споживача!), тим менше в результаті доводиться за нього платити. І тим тепліше у квартирі!

Аби мешканці не сплачували обігрів газонів узимку та не мерзли у холодних оселях, експерти в один голос радять провести модернізацію  будинку: заміну вікон, утеплення фасаду тощо. Але де на всі ці «забаганки» узяти гроші?  Адже комплексне утеплення багатоповерхівок може коштувати не один мільйон гривень. Але вихід є!

На державному рівні працює програма компенсації вартості кредитів на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів для об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельних кооперативів (ЖБК). У межах програми через державні фінансові установи — Ощадбанк та Укргазбанк — можна отримати від 40% до 70% державної компенсації вартості матеріалів та обладнання, що будуть придбані за кредитні кошти.

            У Києві ж діє своя  програма енергоефективності, якою теж можуть скористатися  ОСББ та ЖБК – так звана програма «70/30». Полягає вона в тому, що 70% витрат на енергоефективні заходи в багатоповерхівках бере на себе місто, а 30% – мешканці будинку. Окрім того, скористатися можна одночасно двома програмами – загальнодержавною та столичною, а це ще більше відчутна економія коштів.

У КМДА розповідають, що столична програма енергоефективності діє вже три роки. За цей час з міського бюджету було компенсовано 25 млн грн на енергетичну модернізацію понад 70 будинків, у яких створені ОСББ чи ЖБК. Крім цього, КМДА компенсувало близько 1 млн грн ОСББ, що взяли кредити в межах згаданої державної програми. У підсумку вони отримали від держави 40% вартості матеріалів та обладнання і 30% від КМДА на компенсацію тіла кредиту, пише «Економічна правда».

Проекти, які буде фінансувати міський бюджет, відбираються на конкурсі. У 2017 році їх можна подати у департамент житлово-комунальної інфраструктури до кінця лютого. Сам конкурс повинен пройти навесні.

Проекти оцінюються за їх ефективністю за параметром “окупність”: вкладені кошти мусять повертатися у вигляді економії тепла та електроенергії. Що більша економія, то більший бал проект отримує на конкурсі.

Серед «першопроходців», які наважилися модернізувати свій будинок, були і березняківці – мешканці багатоповерхівки на Дніпровській набережній, 13. Голова кооперативу Юлія Бородіна сьогодні переконана: це було абсолютно виправдане рішення. «Найскладніше в цьому проекті – це  дві речі. Перша – зібрати загальні збори мешканців, на яких слід ухвалити рішення про участь в цьому конкурсі, – ділиться досвідом Юлія. – Ще одна складність – оті 30% коштів, які мусить зібрати будинок самостійно. Це може бути кредит або просто зібрані мешканцями гроші, які мають бути на «будинковому» рахунку».

Якщо ці дві умови виконані, каже Юлія, і ви змогли визначитися зі стратегією розвитку власного помешкання (грубо кажучи, розумієте, що збираєтеся в ньому змінювати), то справа за малим – братися за роботу. «КМДА має виконати свій обсяг робіт, а ми – свій, – розповідає Юлія. – Наприклад, за умовами минулорічного договору, ми мали поміняти в будинку вікна і двері, що і зробили, а КМДА відповідало за встановлення індивідуальний теплового пункту. Раніше теплоносій подавався до нашого будинку через спеціальний бойлер, температура була нестабільною. Зараз у нас повністю всі процеси автоматизовані – це забезпечить, ми розраховуємо, якісне опалення та економію теплоносія. За нашими підрахунками, це дозволить заощаджувати від 10 до 40% на платіжках».

Грошей вистачить усім!

У 2017 році охочих узяти участь у програмі «70/30» вистачає – люди переконалися в ефективності цієї «затії». У КМДА обіцяють задовольнити максимум заявок і навіть збільшити фінансування програми.

Ще один нюанс: брати участь в конкурсі можна «із року в рік», що й збираються робити мешканці будинку на Дніпровській набережній. Адже це лише початок модернізації їх оселі. «У цьому році ми будемо займатися фасадом, ще плануємо утеплювати дах, – ділиться планами на майбутнє Юлія. – Ми чітко розуміємо, яким хочемо бачити свій будинок через три роки, на який тариф хочемо вийти, яке споживання хочемо отримати. І що для цього маємо зробити.  Хто ж іще буде дбати про наш будинок, окрім нас самих?»

Які документи потрібні для участі в конкурсі?

Учасники конкурсу Програма енергоефективності 70/30 повинні скласти проект відповідно до затвердженої  форми, подати техніко-економічне обґрунтування на основі розрахунку, а також надати гарантії, що будинок профінансує свою частку. Для цього гроші повинні знаходитися на рахунках ОСББ чи ЖБК.

Для тих, хто ще й досі сумнівається у власних силах, боїться паперової роботи, існують спеціальні семінари  у районних адміністраціях Києва. А ще працює муніципальна «Школа обізнаного киянина», де можна дізнатися усі тонкощі проекту та записатися на семінар (http://shkolakyjan.info/).

Програма енергоефективності: що треба робити?

Експерти говорять про три складові, де потрібно проводити енергозберігаючі заходи: у нас є котельні, які виробляють тепло, тепломережі, які його транспортують, і будинок, який тепло споживає. В усьому світі зберігати енергію починають з будинку. Якщо поміняти котел, максимально економимо до 20%, на трубах – близько 12%. А 45—60 % енергії можна зекономити в самому будинку. Для цього у будинках слід встановити індивідуальний тепловий пункт — у нього входять теплообмінник, який просто в будинку нагріває воду, насоси, лічильники води та тепла, регулятор. Якщо ще провести термомодернізацію стін всього будинку, то вдасться ще більш суттєво зекономити на тарифах і теплі.