Система аерації
Березняки

На озері Тельбін запущена система аерації та фонтан

Система аерації та фонтан на Тельбіні

Система аерації Тельбіна – це круто, це те, на що ми чекали довгий час! Починаючи з минулого року, на озері Тельбін розпочато встановлення аераторів, які будуть генерувати мікробульбашки, що насичують киснем різні шари води водойми. Ми вже поступово висвітлювали події, пов`язані з цим процесом тут

До Дня Києва на озері закінчили всі роботи, та ввели в дію всі 8 аераторів та світломузичний фонтан, що буде прикрашати озеро протягом літа.

Система аерації

Щоб це зробити урочисто, було запрошено на свято відкриття фонтану березняківський дитячий колектив Цвіт папороті

юних співаків

Діти були в захваті!

Хто стрибав, хто підспівував, хто танцював, всім сподобалось) До свята долучився мер Києва Віталій Кличко разом з депутатами Київради Андрієм Странніковим та Віталієм Росляковим. Кожен з них мав, що сказати березняківцям. Всі були згодні, що система аерації водойми – це те, що треба Тельбіну зараз, щоб його врятувати.

Андрій Странніков розповів:

Система аерації та фонтан – складний шлях, довжиною в 5 років. Всі ми любимо наше озеро Тельбін та вболіваємо за нього. Тому сьогодні до дня народження Києва ми б хотіли зробити всім такий важливий подарунок. Система аерації озера – унікальний досвід для України, щоб озеро жило й милувало березняківців, незважаючи на забудови навколо та дещо інколи недбайливе ставлення деяків мешканців до нього. Комплекс аерації буде насичувати киснем воду, щоб вона далі була кришталевою. Зі святом, березняківці!

До слова запросили керівника проекту аерації водойми, директора компаніі Енерго-Інвест, Сергія Фіщука, щоб він ввів людей в курс справи, що ж таке аерація озера.

Хочу розповісти, що відбувалося з самого початку. Протягом багатьох років з усіх боків та схилів навколо озера в нього дощами змивалася органіка. Озеро Тельбін досить глибоке, то природня аерація не дозволяє насичити його киснем в достатній кількості. Тому на дні накопичилось багато органічних речовин, що запустили процес гниття та заболочування води. Щоб ці процеси зупинити та повернути в інший бік, ми розробили спеціальну систему аерації. Вона складається з 8 аераторів з потужною компресорною станцією та фонтан, вздовж берега прокладено трубопровід із стисненим повітрям. Воно по трубах подається до аераторів, а потім, перетворюючись на мікробульбашки, насичує товщу води киснем. Це дає можливість розвиватися аеробним бактеріям, що живуть за присутності повітря. Вони “зжерають” органіку у пришвидшеному темпі, що нагадує процеси горіння, в свою чергу виділяючи продукти життєдіяльності, схожі на добрива. Те, що ви бачите зараз на поверхні озера, різні водорості, є результатом переробки добрив від аеробних бактерій. І це вважається нормою. Коли всі добрива будуть перероблені водоростями, вода стане прозорою. Тому зараз, протягом червня, коли будуть працювати всі 8 аераторів, цей процес буде інтенсивним. Не хвилюйтесь, все минеться десь через рік. Наші аератори автоматично змінюють глибину занурення, від поверхні до самого дна. Ми не маємо змоги занурити їх всіх одразу на дно, бо підуть не ті процеси, яких ми очікуємо: вся органіка із дна вирветься на поверхню, це буде неприпустимо. Тому насичувати воду киснем ми будемо поступово, занурюючи шар за шаром аератори вниз. І коли вони дійдуть до дна, система буде працювати як стабілізатор температури води. Кожен аератор обладнаний датчиками температури на поверхні, і завдяки цьому ми зможемо тримати температуру води на потрібному рівні. На глибині 8-10 м температура води близько 11-13С, зверху прогрівається у спеку до 30С. Через це однокліткові зелененькі маленькі водорості швидко розвиваються, забарвлюючи воду зеленню в кінці літа. Маючи вплив на температуру, можемо запобігати масовому цвітінню води Тельбіна. Можливо, не зможемо зовсім виключити, але точно суттєво знизимо його інтенсивність. Сподіваємось, що цього сезону зможемо дістатись дна, щотижня будемо перевіряти екосистему пошарово (раз на тиждень аератор опускається на 1 м вниз), вимірюватимемо концентрацію кисню, pH, мутність, температуру. По результатах аналізу цих даних будемо робити висновки про подальше занурення вглиб озера.

Віталій Росляков привітав громаду Березняків:

Я бажаю всім збиратися в такій кількості разом тільки заради святкування таких визначних гарних подій, як сьогоднішнє відкриття фонтану та запуску проекту аерації в цілому, до якого ми йшли довго та непросто. Кожне наше свято ми співаємо гімн Березняків, тож я запрошую автора до слова.

Артур Желєзняк, автор гімну Березняків та за сумісництвом вчитель березняківської школи №195, також взяв слово:

Я за своє життя написав багато пісень, деякі з них відомі, ця пісня – найрідніша, бо вона про мій дім, про Наш дім Березняки. Ми намагалися кожен куточок нашого мальовничого мікрорайону прописати у куплетах. Та нам це вдалося!

На свято завітав мер Києва Віталій Кличко, який також привітав з такою чудовою подією березняківців, розповівши історію започаткування Києва Києм, Щеком, Хоривом та Либіддю.

Ми живемо в чудовому місті-парку, тому ми повинні доглядати за ним та робити його ще більш комфортним. Дуже добре, що зараз в травні ми відкрили довгоочікувані фонтани на Майдані, оновлену Поштову площу з фонтанами, найстаріший у Європі київський велотрек. Вчора відкрили парк Наталка на Оболоні, що повинен стати золотим стандартом парків Києва. Я дуже радий, що зараз ми відкриваємо не тільки фонтан, а й цілий комплекс по очищенню води (аерація). Навіть діти в курсі, що коли вода стоїть, вона поступово заболочується. Але вода повинна жити, їй потрібен рух. Тому саме аератори зможуть дати їй нове життя, поступово перемішуючи шари води в озері. Система аерації – унікальна для країни, тепер на озері можна буде без проблем купатись та відпочивати. Це дуже важливо, бо це ваша територія, територія відпочинку березняківців та киян.

Під гучний гімн Березняків, що лунав з динаміків, встановлених по периметру Тельбіну, відкривали фонтан. А він танцював у такт музиці – це було шалено красиво!

Дивіться, яка в нас тепер є краса 🙂

Ввечері фонтан грає різнокольоровими танцями з тихою музикою. Сергій Фіщук розповів про музику детальніше.

В місті працює чотири світломузичних комплекси, які є у нас на обслуговуванні. До кінця червня ми встановимо нові та головне – однакові системи управління кожним з них. Репертуар пісень буде більш-менш однаковим на всіх комплексах. Тому голосуйте за репертуар на Майдані Незалежності, ці треки будуть й на Тельбіні.

Дякуємо всім, хто завітав на наше свято!